Kompanija Gugl je u Londonu predstavila svoj novi sajt - Google Art Project koji posetiocima pruža priliku da virtuelno „obiđu” neke od najpoznatijih muzeja sveta.Premda se velike svetske galerije već godinama trude da svoje kolekcije učine dostupnim na Internetu, novi Gugl sajt će, koristeći Strit Vju (Street View) tehnologiju, omogućiti posmatranje slika i skulptura u izuzetno visokoj rezoluciji. To će, smatraju stručnjaci, onlajn doživljaj umetnosti podići na viši nivo.
Kompanija Gugl je u Londonu predstavila svoj novi sajt - Google Art Project koji posetiocima pruža priliku da virtuelno „obiđu” neke od najpoznatijih muzeja sveta.
Premda se velike svetske galerije već godinama trude da svoje kolekcije učine dostupnim na Internetu, novi Gugl sajt će, koristeći Strit Vju (Street View) tehnologiju, omogućiti posmatranje slika i skulptura u izuzetno visokoj rezoluciji. To će, smatraju stručnjaci, onlajn doživljaj umetnosti podići na viši nivo.
Predstavnik kompanije Gugl Nelson Matos rekao je za agenciju Rojters, da će zahvaljujući ovom sajtu deca iz Latinske Amerike, Indije i Afrike, koja nemaju mogućnost da vide originale, dobiti priliku da se pomoću Interneta približe tom doživljaju.
On, međutim, ne veruje da će, ma koliko tehnologija bila napredna, sajt zameniti posete muzejima.
„Ne verujemo da će ova tehnologija odvići ljude od posete muzejima. Zapravo se nadamo da će se desiti obrnutno”, kazao je Matos.
Virtuelni obilasci muzeja nastali su pomoću Strit Vju tehnologije, objasnio je vođa projekta Amit Sud. Kamere postavljene na specijalnim kolicima krstarile su kroz prazne galerije nakon zatvaranja muzeja, praveći panoramske slike od 360 stepeni koje su potom sastavljene.
Korisnici Interneta sada mogu da se prošetaju kroz 385 galerijskih prostorija, a u Guglu kažu da će ih uskoro biti sve više.
„Svaki od 17 muzeja koji učestvuje u projektu, izabrao je po jedno umetničko delo snimljeno u gigapiksel foto tehnologiji, čiji je rezultat kompjuterska fotografija rezolucije od sedam milijardi piksela, što je hiljadu puta više od prosečnog digitalnog fotoaparata i prikazuje detalje koji su nevidljivi golim okom”, objasnio je Sud.
Virtuelnim posetiocima će biti na raspolaganju još 1.000 radova koje će moći izbliza da posmatraju klasičnim zumiranjem. Oni će, takođe, moći da prave sopstvene kolekcije, dodaju komentare i podele svoja iskustva i doživljaje.
Pored njujorškog Muzeja moderne umetnosti (MoMA) i Metropolitena, među muzejima koji su se pridružili projektu su galerija Ufici u Firenci, Versajska palata u Francuskoj, Stara nacionalna galerija u Berlinu, Muzej Kampa u Pragu, Galerija Smitsonijan muzeja u Vašingtonu, Muzej Van Goga u Amsterdamu, Muzej Ermitaž u Sankt Peterburgu, Muzej kraljice Sofije u Madridu, Nacionalna i Tejt galerija u Londonu.
Među delima koja će moći da se posmatraju rezolucijom od sedam milijardi piksela su „U konzervatorijumu” Eduara Manea, „Žeteoci” Pitera Brojgela starijeg, „Zvezdana noć” Vinsenta van Goga, Rembrantova „Noćna straža” i „Rođenje Venere” Sandra Botičelija.